Sports Activities 2018-2019

All India Inter University Level

K.Pavish of III B.Com., Computer Application participated in All India South Zone Inter University Kho-Kho Tournament held at Sri Venkateswara University, Tirupathi, From 24/10/2018 to 28/10/2018

V.Dinesh of II B.Sc., Maths participated in All India South Zone Inter University Table- Tennis Tournament held at Gitam University, Visakhapatnam, From 01/12/2018 to 05/12/2018.

Inter-Divisional Level

C.Soniya of III BCA Represented in Inter-Divisional  Kho-Kho Tournament held at St.Joseph’s College, Cuddalore, On 01/10/2018.

R.Lavanya of III BCA Represented in Inter-Divisional Badminton Tournament held at Auxilium College, Vellore, On 10/10/2018.

 P.Sobanbabu of I M.Com Represented in Inter-Divisional Badminton Tournament held at Islamiah College,Vaniyambadi, On 29/08/2018.

P.Sobanbabu of I M.Com Represented in Inter-Divisional Cricket Tournament held at GTM College,Gudiyatam, From 05/01/2019 to 07/01/2019.

K.Kathikeyan of I B.Com Represented in Inter-Divisional Volleyball Tournament held at Sacred Heart College ,Thirupattur, On10/09/2018.

             

G.Yuvaraj of II B.Sc.,(CS)  Won Silver Medal, R.Pararasu of I BCA and K.Yukendira prasnath of II B.Sc.,(CS) Won Bronze Medal in Inter-Divisional Boxing Tournament held at BPJ College, Virudhachalam, From 29/10/2018 to 30/10/2018.

K.Udhayakumar of III B.Sc.,(CS) Won Sliver Medal in Long Jump, D.Vikkram of I BBA Won Silver Medel in Polevault, G.Ganesh of III BCA Won Bronze Medal in Polevault,S.Jagadeesh of III BCA Won Bronze Medal in 5000 Mts Running and  P.Mohanraj of II B.Com Won Bronze Medal Half Marathon in Inter-Divisional Athletic Tournament held at CMC Bagayam Ground,Vellore On 09/11/2018.

C.Pazhani of I M.Sc., Chemistry and S.P.Rupeshraj of II BCA Won Gold Medal and U.Sathishkumar of II BCA Won Silver Medal  Inter-Divisional Power Lifting Tournament held at K.M.G College of Arts and Science, Gudiyattam, On 05/02/2019.

OPEN MATCHES

           

K.Udhyakumar of  III B.Sc (CS) Won Gold Medal in Long Jump, District Level Athletic Tournament held at Nethaji stadium, Vellore.

D.Vikram of I BBA  Won Silver Medal in Pole vault and S.Jagadeesh of III BCA Won Bronze Medal in 5000mts Running in District Level Athletic Tournament held at CMC, Bagayam, ground,Vellore.

 K.Udhyakumar of  III B.Sc (CS) Represented State Level Athletic Tournament held at Nethaji Stadium,Chennai.K.Udhyakumar of  III B.Sc (CS) Won Gold medal in Triple Jump in District Level Athletic Tournament (Chief Minister Trophy)   held at Nethaji Stadium,Vellore.

 S.Jagadeesh of III BCA Won Silver Medal in 5000 Mts Running and R.Vijay of I BBA Won Silver Medal in High Jump in District Level  Athletic Tournament (Chief Minister Trophy)   held at Nethaji Stadium, Vellore. 

SPORTS DAY -02/02/2019

OVERALL CHAMPIONSHIP-YELLOW HOUSE
Chief Guest Thiru.A.Nagarajan NIS.,
District sports & youth welfare officer(Rtd),
Vellore

Best Athlete(Men)
K.Udhayakumar III B.Sc.,(CS)-Blue House

Best Athlete(Women)
S.Nivetha II B.Com.,(CA)-Yellow House