Sports Activities 2017 – 2018

All India South Zone Inter University Level

  • R. Gowtham of I M.Sc., Mathematics, C. Dhanasekaran of II B.Sc., Chemistry, V. Vignesh of II B.Sc., Computer Science, S. Vijaykumar of III B.Com and P. Shobanbabu of III B.Com participated in South Zone Inter University Cricket Tournament held at Visakhapatnam, Andhra University.

  • J. Gurumoorthi of I BBA  participated in All India South Zone Inter University Chess Tournament held at Bharathiyar University, Coimbatore.

  • K.Pavish of II B.Com Computer Application participated in All India South Zone Inter University Kho Kho Tournament held at Mysore University, Mysore.

Inter-Divisional Level

  • J. Gurumoorthi of I BBA  won 4th place in Inter-Divisional Chess Tournament held at St. Joseph’s College, Cuddalore.

  • S. Vijaykumar of III B.Com, P. Shobanbabu of III B.Com, S. Sughwanan of III B.Com (CA), R. Gowtham of I M.Sc., Mathematics, V. Thiyagarajan of II B.Sc., Microbiology, C. Dhanasekar of II B.Sc., Chemistry, T. Akash of II BBA, B. Gowsi of II BBA, S. Yuvaraj of II BCA, Y. Naveenkumar of III B.Sc., Computer Science, V. Vignesh of II B.Sc., Computer Science, K. Udhayakumar of II B.Sc., Computer Science, K. Mukesh of II B.Sc., Computer Science, A. Santhosh of II BCA, M. Prakash of II BCA, K.B. Pradeep of I BCA, M. Sasikumar of I BCA and M. Somasundram of I BBA Won Winner Position in Inter-Divisional Cricket Tournament held at KMG College of Arts  & Science, Gudiyattam.

  • G. Saravanan of II BBA Participated in Inter-Divisional Kabaddi Tournament held at DLR Arts & Science College, Villapakkam.

  • P. Shoban Babu of III B.Com Participated in Inter-Divisional Badminton Tournament held at Islamiah college, Vaniyambadi.

  • S. Sowmiya of III B.Sc., Computer Science Participated in Inter-Divisional Badminton Tournament held at St. Joseph’s College, Cuddalore.

  • R. Suhasini of I B.Sc., Chemistry Participated in Inter-Divisional Kho-Kho Tournament held at Kamban Arts & Science College, Thiruvannamalai.

  • G. Praveen kumar of III B.Com., Computer Application Participated in Inter-Divisional Basket Ball Tournament held at Sacred Arts College, Thirupattur.

  • S. Vignesh of III B.A., English and S. Venkatesh of I B.Com Won Second Place, P. Harikrishanan of III B.Sc., Computer Science & R. Harikrishanan of I B.Sc., Microbiology Won Third Place in Inter-Divisional Boxing Tournament held at BPJ College, Virudhachalam.

  • S. P. Rupeshraj of I BCA Won Third Place in Power Lifting Tournament held at Abdul Hakeem College, Melvisharam.
  • K. Udhayakumar of II B.Sc., Computer Science Won First Place in Triple Jump, R. Dillip of I B.Com., Computer Application Won First Place in 110 Mts Hurdles, C. Purushothaman of I BBA Won Third Place in Javelin Throw and S.P. Imran of I BBA Won Third Place in High Jump in Inter-Divisional Athletic Tournament held at Aadhiprasakthi College of Arts & Science, Kalavai.

Inter-Collegiate Level

  • S. Vijaykumar of III B.Com, P. Shobanbabu of III B.Com, S. Sughwanan of III B.Com (CA), R. Gowtham of I M.Sc., Mathematics, V. Thiyagarajan of II B.Sc., Microbiology, C. Dhanasekar of II B.Sc., Chemistry, T. Akash of II BBA, B. Gowsi of II BBA, S. Yuvaraj of II BCA, Y. Naveenkumar of III B.Sc., Computer Science, V. Vignesh of II B.Sc., Computer Science, K. Udhayakumar of II B.Sc., Computer Science, K. Mukesh of II B.Sc., Computer Science, A. Santhosh of II BCA, M. Prakash of II BCA, K.B. Pradeep of I BCA, M. Sasikumar of I BCA and        M. Somasundram of I BBA Won Winner Position in Inter-Collegiate Cricket Tournament held at Abdul Hakeem College, Melvisharam.

Open Matches

K. Udhayakumar of I B.Sc (Computer Science) Won II Place in Long Jump & S. Sughwanan of III B.Com (Computer Application) Won III Place in Shotput on MGR Birth Centenary Celebration held at Collector Office, Vellore.

S. Akash of I BBA Participated in State Level Junior Kabaddi Tournament held at Sangakiri, Salem.

S. Sughwanan of III B.Com (CA) Won Third Place Discus Throw in District Level Tournament held at Nethaji Stadium, Vellore.

             

S. Jagadeesh of II BCA Won IVth place 200 Mts & G. Ganesh of II BCA Won IIIrd  place in Long Jump in District Level Athletics Tournament held at Nethaji Stadium, Vellore.

 Sports Day: 2017 – 2018

                  

Over All Championship – Yellow House

                     

Chief Guest – Shri. M.PRAKASHBABU, B.Com.,  Deputy Superintendent of Police, Gudiyattam.

Best Athletics (Men)

K. Udhayakumar II B.Sc., Computer Science – Blue House

Best Athletics (Women)

B. Indhumathi II B.Com – Green House